Sandomierz: Za śmieci zapłacimy więcej. Radni zdecydowali o podwyżkach

  • 15.10.2020, 19:32 (aktualizacja 15.10.2020, 19:36)
  • Katarzyna Kaszluga | [email protected]
Sandomierz: Za śmieci zapłacimy więcej. Radni zdecydowali o podwyżkach Fot. facebook.com / Marcin Marzec Dzisiejsza sesja radnych odbyła się za pomocą łączy internetowych

Podziel się:

Oceń:

Mieszany system naliczania stawek i podwyższenie opłat za wywóz odpadów, to dzisiejsze decyzje sandomierskich radnych.

Uchwały śmieciowe stały się w ostatnim czasie kością niezgody wśród radnych Rady Miejskiej w Sandomierzu. Przypomnijmy, że trzy tygodnie temu miała zapaść decyzja o opłatach dotyczących wywozu śmieci, jednak tuż przed jej zapadnięciem wszystkie tzw. uchwały śmieciowe zostały zdjęte z porządku obrad. Do dyskusji o śmieciach wrócono na poszczególnych komisjach. Dziś natomiast na bardzo emocjonującej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Sandomierzu radni zdecydowali o podwyższeniu opłat za wywóz odpadów i wprowadzeniu systemu mieszanego naliczania składek. 


Co to oznacza dla mieszkańców Sandomierza? W domach jednorodzinnych, opłata będzie naliczana od osoby i wyniesie 21 zł. W przypadku posiadania kompostownika stawka będzie niższa o 2 zł od osoby. W blokach, opłata za wywóz śmieci obliczana będzie natomiast na podstawie zużytej wody w mieszkaniu i wynosić będzie 7 zł za metr sześcienny. Do tej pory opłata za wywóz śmieci wynosiła 13 zł od osoby.


Te decyzje radnych poprzedziła długa dyskusja, w której radni Prawa i Sprawiedliwości krytykowali zaproponowane w projekcie stawki jak również metodę naliczania. 


- Ludzie objęci systemem „od głowy”, nie będą mieć możliwości pomniejszenia opłat, przez zmniejszenie ilości zużywania wody, tak jak proponuje się mieszkańcom bloków. Co w przypadku, gdy np. pęknie rura hydrauliczna, czy będzie awaria baterii? Zużycie wody będzie wyższe, a co za tym idzie zwiększy się opłata za śmieci, chociaż w rzeczywistości nie zostaną one wyprodukowane- stwierdził radny Marcin Świerkula.


Natomiast radny Andrzej Bolewski, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego Sandomierz krytycznie odniósł się do pomysłu zasad rozliczania w budownictwie wielorodzinnym. Jak powiedział jest ona krzywdząca dla mieszkańców, którzy będą teraz oszczędzać na wodzie, aby mniej płacić za wywóz śmieci. 


Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Chojnacki odniósł się do postulatu radnego Roberta Kurosza, który wnioskował o to, aby ze zniżki za posiadanie kompostownika mogli skorzystać również mieszkańcy bloków. Jak poinformował, to nie jest możliwe, ponieważ ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.  


Takiego obrotu sprawy i dyskusji radnych na sesji nie spodziewał się burmistrz Marcin Marzec, który przypomniał, że proponowany przez niego projekt uchwały śmieciowej został wypracowany wspólnie z radnymi na posiedzeniach komisji gospodarki komunalnej. Do całej sytuacji Marcin Marzec odniósł się również na swoim profilu społecznościowym. W oświadczeniu czytamy:


„To nie wójt, burmistrz, czy prezydent decyduje o podwyżkach opłat za gospodarowanie odpadami. Jest to efekt nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm RP wprowadził w lipcu 2019 roku
Wspólnie z radnymi próbowaliśmy dostosować się do wymogów rządowych. 
Radni otrzymali z mojej strony dwie propozycje. Pierwsza - naliczania z metra sześciennego zużytej wody, w wysokości 8 zł/m3 zużytej wody, druga - od osoby zamieszkałej w gospodarstwie domowym, która wynosiłaby 25 zł/osoby.
Radni obie stawki odrzucili. Po wielu trudnych rozmowach wypracowaliśmy porozumienie, aby wprowadzić zmiany w sposobie naliczania opłaty. Wprowadzamy system mieszany. W zabudowie wielorodzinnej mieszkańcy zapłacą zgonie ze wskazaniem wodomierza a w zabudowie jednorodzinnej od osoby w gospodarstwie. Radni przegłosowali stawki odpowiednio 7 zł/m3 wody dla zabudowy wielorodzinnej i 21 zł/osobę dla zabudowy jednorodzinnej.
Cieszę się, że Rada Miasta podążyła za moim pomysłem i jako jedyny samorząd w Województwie Świętokrzyskim podejmujemy odważne decyzje. 
Moim zdaniem, propozycja, aby naliczać opłaty z metra sześciennego zużytej wody jest według mnie najbardziej sprawiedliwa społecznie. Seniorzy, osoby samotnie gospodarujące, zapłacą niższe rachunki za odpady. To według mnie jeden z największych atutów tego rozwiązania.
Uszczelnimy system naliczając opłaty w mieszkaniach wykorzystywanych pod wynajem. Dzięki temu mamy większą szansę, aby system zaczął się bilansować.
Mimo, iż różnimy się w stawkach za gospodarowanie odpadami, dziękuję Radzie Miasta za podjęcie odważnej decyzji.”


Za nowymi stawkami głosowało 12 radnych, a 8 było przeciw. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

 

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe