Choć skromnie i symbolicznie, to z wielkim szacunkiem. Wilczyce pamiętały o poległych pod Pielaszowem

  • 29.07.2020, 17:51 (aktualizacja 29.07.2020, 18:39)
  • Telewizja STV.pl | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W gminie Wilczyce w minioną niedzielę mieszkańcy oddali hołd poległym podczas bitwy stoczonej pod Pielaszowem. W 76. rocznicę tragicznej bitwy I Batalionu Armii Krajowej Sandomierz spotkali się przy pamiątkowym i symbolicznym pomniku, aby uczcić pamięć o bohaterach. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Jankowicach Kościelnych.
Tegoroczne obchody ze względu na pandemię zostały zorganizowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Charakter niedzielnych uroczystości był znacząco okrojony, jednak jak przyznał wójt Robert Paluch pamięć o bohaterach jednej z najtragiczniejszych bitw w regionie musiała zostać podtrzymana.
 
75 lat temu doszło do najbardziej tragicznych wydarzeń zapisanych na kartach czasu niemieckiej okupacji na Ziemi Sandomierskiej. To właśnie 30 lipca 1944 w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka miała miejsce bitwa I Batalionu 2 Pułku Legionów AK, w której zginęło ponad 60 młodych żołnierzy. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej. Symbolem męczeństwa Sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu do którego doszło 3 sierpnia 1944 roku. Te tragiczne wydarzenia pod Pielaszowem wspomina jeden z ich uczestników- Pan Stanisław, który w wieku 16 lat wstąpił do tzw. partyzantki.
 
Niedzielne uroczystości zakończyły się w Pielaszowie pod pomnikiem poległych, gdzie zgromadzone delegacje złożyły symboliczne wiązanki i zapaliły znicze.
 
 
 
 
Telewizja STV.pl | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe